Рубрика: Без рубрики, Հայրենագիտական- ինքնակրթություն, Ինքնակրթություն

Ուրվական դարձող Երևան

Հին-Երևան-1

Ժամանակահատված— շուրջտարյա

Մասնակիցներ — սովորողներ, դասավանդողներ, բոլոր նրանք ովքեր կցանկանան

Ուսումնա-հայրենագիտական նախագիծ

Մեզանից յուրաքանչյուրը հպարտությամբ է պատմում իր ծննդավայրի ՝ իր փոքրիկ հայրենիքի մասին։ Այդ հպարտությունը անկեղծ է քանի, որ մեր ծննդավայրի ամեն մի փողոց, բակ, շենք մեզ հարազատ է և ծանոթ։

Նախագծի նպատակ ՝ 

  • ճանաչել- ուսումնասիրել  տեղեկություններ գտնել   հին Երևանի մասին(լուսանկարներ, մարդիկ, հոլովակներ-ֆիլմեր)
  • Երևանի առջև դրված խնդիրներ` ճարտարապետական, աղբահանության, խիտ բնակեցման
  • քաղաքի հին ու նոր բնակիչները. հարցազրույցներ երևանցիների հետ` բակերում, թաղերում…
  • քայլք, զբոսանք ֆոտո-կինո նկարահանում Երևանի հին թաղամասերում, փողոցներում
  •  բացահայտել հին  վերանվանված  փողոցներ, թաղամասեր, շենքեր, հուշարձաններ
  • ուրվական դարձող քաղաքի ապագան` հարցազրույցներ հին ու  նոր քաղաքի մասին

Նախագծի խնդիրը ՝ 

  • ուսումնասիրում ենք երևանյան փողոցները.
  • զարգացնել ճամփորդական հմտությունները

Նախագծի ընթացքը ՝ 

Ցանկացողների հետ կիրականացնենք քայլք Երևանի հին թաղամասերով՝

  • Ֆիրդուսի փողոց
  • Բուզանդի փողոց
  • Արամի փողոց
  • Կոնդ
  • ․․․․․․                                                                                                                                                  Նախապատրաստում`  համացանցային որոնումներ,  թաղամասի որոշում, քայլքի հաշվարկում, երթուղու գծում, մասնակիցների  ճշտում, որոնողական աշխատանք բլոգներում։
    Անհրաժեշտ իրեր` ուսապարկ, ջուր, բրդուճներ,  հեռախոս` լուսանկարելու և ձայնագրելու հնարավորությամբ

Ճանապարհի նկարագրություն.

Առաջին քայլքը կկատարենք  Տիգրան Մեծ պողոտայից — դեպի Հանրապետության Հրապարակի հարևանությամբ գտնվող 33-րդ թաղամաս Ֆիրդուսի փողոց։

Որոնողական աշխատանք Ֆիրդուս թաղամասի մասին

  •  համացանցից
  • տանը՝ ծնողներից, բարեկամներից

Տեղեկություն Ֆիրդուս թաղամասի մասին․

Երևանի կենտրոնում գտնվող Ֆիրդուսի թաղամասի տարածքը քաղաքի պահպանված հնագույն թաղամասերից է։Այն քաղաքի կենտրոնի վերջին  հին թաղամասերից է։ Այդտեղ  ձևավորված շուկան, անկանոն կառույցները փակել էին այստեղ պահպանված եզակի կառույցներն ու շենքերը, որոնց մեջ կային Հին Երևանի իրական կերպարը խորհրդանշող շենքեր։

Մանրամասները ՝ տեսանյութում

Արդյունքների ամփոփում ՝

  • ամփոփիչ աշխատանքային փաթեթ բլոգում
  • տեսանյութերի ու պատումների- ֆոտոշարքերի տեսքով

 

 

 

Рубрика: Без рубрики

Ապրիլի 12-ից -16-ի աշխատակարգ

Երկուշաբթի

13:35 -14։20 Ռոդարիական խառնաշփոթ

14։20-14։35 Ճաշ

14։35 -16։10 Բակային խաղեր

16։10 — 16։30 Դասասենյակի մաքրում և օդափոխում

16։30-17։00 Տուն ճանապարհում

Երեքշաբթի

13:35 -14։20 Ազգային խաղեր

14։20-14։35 Ճաշ

14։35- 16։10 Թարս պատմություններ ռադիոնյութ

16։10 — 16։30 Միջավայրի խնամք, բույսերի խնամք, դասասենյակի մաքրում և օդափոխում

16։30-17։00 Տուն ճանապարհում

Читать далее «Ապրիլի 12-ից -16-ի աշխատակարգ»

Рубрика: Без рубрики

Ձիավարություն

Երկարացված օրվա կազմակերպիչների հերթական սեմինար -պարապմունքն անցկացրեցինք ուսումնական ագարակում: Մաքրեցինք, խնամեցինք մեր խելացի ձիուկ «Մաշային», որից հետո փորձեցինք ձիավարել։

Մանրամասները տեսանյութում՝

Рубрика: Без рубрики

Ապրիլի 5-ից -9-ի աշխատակարգ

Երկուշաբթի

13:35 -14։20 Ինքնակրթություն

14։20-14։35 Ճաշ

14։35 -16։10 Բակային խաղեր

16։10 — 16։30 Դասասենյակի մաքրում և օդափոխում

16։30-17։00 Տուն ճանապարհում

Երեքշաբթի

13:35 -14։20  Ազգային խաղեր

14։20-14։35 Ճաշ

14։35- 16։10  Ինքնակրթություն

16։10 — 16։30 Միջավայրի խնամք, բույսերի խնամք, դասասենյակի մաքրում և օդափոխում

16։30-17։00 Տուն ճանապարհում

Читать далее «Ապրիլի 5-ից -9-ի աշխատակարգ»

Рубрика: Արևմտյան ռադիո

Շնորհավոր Սուրբ Զատիկ

Զատիկը ճամբարականների ամենասիրելի տոներից մեկն է։ Արևմտյան դպրոցի ճամբարականները մեծ ոգևորությամբ փորձեցին պատմել թե ի՞նչ գիտեն տոնի մասին։

Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Հարության տոնը կոչվում է նաև Զատիկ։Հայ Առաքելական Եկեղեցու հնագույն և գլխավոր հինգ տաղավար տոներից մեկն է։ Զատիկը շարժական տոն է, այսինքն յուրաքանչյուր տարի նրա նշման օրը փոխվում է։ Այն զատիկ է կոչվել ձմեռվանից գարունը զատվելու առթիվ։

Ռադիոնութը կից ՝

Рубрика: Աշխատակարգ

Մարտի 29-ից -ապրիլի 2-ի աշխատակարգ

Երկուշաբթի

13:35 -14։20 Ինքնակրթություն

14։20-14։35 Ճաշ

14։35 -16։10 Բացիկների պատրաստում

16։10 — 16։30 Դասասենյակի մաքրում և օդափոխում

16։30-17։00 Տուն ճանապարհում

Երեքշաբթի

13:35 -14։20  Ազգային խաղեր

14։20-14։35 Ճաշ

14։35- 16։10  Ինքնակրթություն

16։10 — 16։30 Միջավայրի խնամք, բույսերի խնամք, դասասենյակի մաքրում և օդափոխում

16։30-17։00 Տուն ճանապարհում

Читать далее «Մարտի 29-ից -ապրիլի 2-ի աշխատակարգ»

Рубрика: Ճամփորդություններ, Ֆոտոպատում

Ճամփորդություն դեպի Կամերային թատրոն

Սովորողները շա՛տ են սիրում ճամփորդել։ Այս անգամ Կարմերային թատրոնում դիտեցինք «Կրիսպի մկնիկը»։ Ներկայացումը ընկերության, միմյանց հանդեպ հանդուրժող լինելու մասին էր։ Եվ մենք հասկացանք, որ պետք է շատ սիրենք մեր ընկերներին և օգնենք միմյանց բոլոր հարցերում։

Рубрика: Դիտարկումներ

Ուսումնասիրություն

Դպրոց` Արևելյան դպրոց

Դասընթացի անվանումները`

Երաժշտություն

Բանավոր Մաթեմատիկա. դասվարներ

Կերպարվեստ

Մարմնամարզություն ՝ Անդրանիկ Դարբինյանի բլոգը չգտա ենթակայքում։

Դպրոցի կայքի հղում` ընտրությամբ գործունեությունբաժին

Դպրոցի հաշվառման մատյան- 1-3րդ դասարաններ

Ժամատախտակ

ԴԱՍԱՑՈՒՑԱԿ

Խմբերի քանակը կա

Դասավանդողի անուն, ազգանունը`

Երաժշտություն՝ Տաթև Մանվելյան

Բանավոր Մաթեմատիկա. դասվարներ

Բանավոր մաթեմատիկա դասավանդում են դասվարները։ Յուրաքանչյուր դասվարի բլոգում ներկայացված է որևէ աշխատանք։

Կերպարվեստ՝ Աննա Ստեփանյան

  • Ծրագիր- կա 
  • Խմբերի ցուցակները — Կա
  • Կերպարվեստի և քանդակի ընտրության խումբերը ներկայացված է միասին։
  • Խմբերի քանակը- 3 խումբ
  • 1-ին դաս․- 38 հոգի
  • 2-րդ դաս․- 47 հոգի
  • 3-րդ դաս․- 26 հոգի

Մարմնամարզություն ՝ Անդրանիկ Դարբինյան

  • Ուսումնական առաջին շրջանի հաշվառում
  • Ուսումնական երրորդ շրջանի հաշվառում
  • Սովորողների կայուն կազմ, փոփոխություն / նշել քանակ, անուններ
  • Ընտրության գործունեություն դասավանդողների բլոգում հրապարակված է դասընթացին վերաբերող տեսանյութեր, նկարներ, երաժշտական մուլտֆիլմներ։ 
  • Դասավանդողների բլոգում հետաքրքիր տեսանյութերի, նկարների օրապատումների  տեսքով ներկայացված է թե ինչպե՞ս է անցնում ընտրության գործունեությունը։ 

Рубрика: Без рубрики

Մարտի 22-26

Երկուշաբթի՝ 

10։00-13։00 աշխատանք պարտեզում

12։00-12։30 ընդմիջում

13։00- Ինքնակրթություն

Երեքշաբթի ՝

10։00-13։00 աշխատանք պարտեզում

12։00-12։30 ընդմիջում

13։00- Ինքնակրթությու

Չորեքշաբթի՝

10։00-13։00 աշխատանք պարտեզում

13։00-այլ գործեր

Հինգշաբթի՝

10։00-13։00 աշխատանք պարտեզում

ՈՒրբաթ

10։00-13։00 աշխատանք պարտեզում

Рубрика: Без рубрики, Դիտարկումներ

Ուսումնասիրություն

Դպրոց` Հյուսիսային դպրոց

Դպրոցի կայքի հղումը

Դպրոցի կայքի հղում` ընտրությամբ գործունեություն բաժին, առանձին գրված չէ 1-3-րդ դասարաններում ընտրություն դասավանդողների անունները։

Դասացուցակ

Ժամատախտակ

Դպրոցի հաշվառման մատյան- 1-3րդ դասարաններ

Դասընթացի անվանումները, դասավանդողի անուն, ազգանունը`

Երաժշտություն՝ Ջուլիետտա Ղազարյան

Բանավոր Մաթեմատիկա. դասվարներ

Կերպարվեստ՝ Տաթև Աթոյան

Մարմնամարզության՝  Ռոբերտ Խաչատրյան

Մարմնամարզություն ՝Ալինա Թումասյան

Հրապարակված չգտա մարմնամարզություն դասավանդող ՝ Ալինա Թումասյանի ծրագիրը։

Խմբերի քանակը կա

Խմբերի ցուցակը կա

Երաժշտություն

 

Կերպարվեստ

Բանավոր Մաթեմատիկա. դասվարներ

Բանավոր մաթեմատիկան դասավանդում են դասվարները։

Մարմնամարզության

Դասավանդող՝ Ալինա Թումասյան 

  •    1-ին դաս․ — 9 հոգի
  •    2-րդ դաս․ — 28 հոգի
  •    3-րդ դաս․- 12 հոգի

Ընտրության գործունեության մատյանը ենթադրվում է ներառված է հաշվառման մատյանում։ Յուրաքանչյուր սովորողի անվան դիմաց գրված է իր ընտրած գործունեությունը։ Կից ՝  հաշվառման մատյանը։

3.2 դասարանի սովորող Երեմյան Կարինան փոխել է իր ընտ․ գործունեությունը։ Բանավոր մաթեմատիկայից տեղափոխվել է մարմնակրթություն։ 

Դասավանդողների մեծ մասի բլոգներում  հրապարակված է ընտրության գործունեության նախագծերը, արդյունքը և ընթացիկ աշխատանքը(տեսանյութեր, նկարներ)։ 

  •                                                                                                                                Սովորողների բլոգների հղումները`
  1. Ալեքյան Նարեկ
  2. Այվազյան Վիկտորյա
  3. Բարսեղյան Արթուր
  4. Գասպարյան Մարի
  5. Գասպարյան Նարե
  6. Գրիգորյան Գևորգ
  7. Թովմասյան Ենոք
  8. Հարությունովա Մարիա
  9. Մանգասարյան Սիլվի
  10. Մնացականյան Տիգրան
  11. Սողոմոնյան Լիա
  12. Մանուկյան Նարե
  13. Մովսիսյան Լուսինե
  14. Գասպարյան Ռաֆայել
  15. Հակոբյան Վարդան
  16. Հարությունյան Արեն
  17. Սողոյան Արեգ
  18. Գրիգորյան Էլլա
  19. Մանուկյան Ալեքսանդր
  20. Նիկողոսյան Ալեքս
  21. Երիցյան Կարինա
  22. Հովհաննիսյան Կառլեն
  23. Պողոսյան Արեգ
  24. Գրիգորյան Արթուր
  25. Աթանեսյան Գայանե

3-2 դասարան

  1. Բադալյան Արմեն
  2. Գրգորյան Աննա
  3. Երեմյան Կարինե
  4. Թանգամյան Արևիկ
  5. Թումասյան Քրիստինե
  6. Խադիշյան Մարի
  7. Խաչատրյան Էրիկ
  8. Կարապետյան Յանա
  9. Կարապետյան Նելլի
  10. Հայրապետյան Գևորգ
  11. Հովեյան Աշոտ
  12. Հովհաննիսյան Մանան
  13. Հակոբյան Նարեկ
  14. Մաղաքյան Լիանա
  15. Մովսիսյան Դանիել
  16. Նավասարդյան Արինա
  17. Օհանյան Արման
  18. Պողոսյան Սերգեյ

3-3 դասարան

  1. Այվազյան Ռաֆայել
  2. Ավագյան Արմեն
  3. Բարսեղյան Աննա
  4. Գալստյան Անրի
  5. Դաղլյան Արամ
  6. Եղիազարյան Մանե
  7. Զանադվորով Դավիթ
  8. Խալաթյան Մարկ
  9. Հակոբյան Եվա
  10. Հարությունյան Մաքսիմ
  11. Հովեյան Մարկ
  12. Մաղաքյան Սերգեյ
  13. Մարտիրոսյան Լիա
  14. Մելքոնյան Նիկոլ
  15. Մկրտչյան Հայկ
  16. Մնացականյան Դավիթ
  17. Ներսիսյան Արամ
  18. Պետրոսյան Եգոր
  19. Սուքիասյան Մոնիկա
  20. Վարդանյան Արմեն
  21. Տեր-Ստեփանյան Մարիա
  22. Տոնոյան Լիա

Рубрика: Դիտարկումներ

Դիտարկումներ

Դպրոց` Արևելյան դպրոց

Դասընթացի անվանումները`

Երաժշտություն

Բանավոր Մաթեմատիկա. դասվարներ

Կերպարվեստ

Մարմնամարզություն

Դպրոցի կայքի հղում` ընտրությամբ գործունեություն բաժին

Դասավանդողի անուն, ազգանունը`

Երաժշտություն՝ Տաթև Մանվելյան

Բանավոր Մաթեմատիկա. դասվարներ

Կերպարվեստ՝ Աննա Ստեփանյան

Հրապարակված չգտա 1-3-րդ դասարանի ընտրության մարմնամարզության մարզիկի անունը և բլոգը։ Ընտրությումբ գործունեություն. 4-5-րդ դասարանում գրված է մարզիկ ՝ Անդրանիկի անունը։ Կարծում եմ նույնպես նա է 1-3-րդ դասարանում դասավանդում մարմնամարզություն։

Դպրոցի հաշվառման մատյան- 1-3րդ դասարաններ

Ժամատախտակ

ԴԱՍԱՑՈՒՑԱԿ

Խմբերի ցուցակները — Կա

Երաժշտություն

Խմբերի քանակը- 3 խումբ

  • 1-ին դաս․- 20 հոգի
  • 2-րդ դաս․- 7 հոգի
  • 3-րդ դաս․ — 3 հոգի

Բանավոր Մաթեմատիկա. դասվարներ

Խմբերի քանակը- 3 խումբ

  • 1-ին դաս․ — 15 հոգի (Հասմիկ Ղազարյան, Լիլիթ Սահակյան, Արմինե Մնացականյան, Տաթև Սահակյան)։
  • 2-րդ դաս․-10 հոգի  (Հռիփսիմե Հակոբյան, Սաթենիկ Սիմոնյան, Նելլի Թովմասյան, Արմինե Մովսիսյան)։
  • 3-րդ դաս․- 20 հոգի (Տաթև Թամազյան, Մերի Գրիգորյան, Անահիտ Հարությունյան)։

Կերպարվեստ, քանդակ

  • Ուսումնական առաջին շրջանի հաշվառում
  • Ուսումնական երրորդ շրջանի հաշվառում
  • Սովորողների կայուն կազմ, փոփոխություն / նշել քանակ, անուններ/

Սովորողների բլոգների հղումները`

3-1 դասարան
Անահիտ Ստեփանյան
Հրաչյա Հովսեփյան
Լիլիթ Ջահանգիրյան
Լանա Մկրտչյան
Լիլի Սիմոնյան
Գառնիկ Մանուկյան
Արսեն Խաչատրյան
Մանանա Ղազարյան
Ժասմին Պետրոսյան
Տիգրան Շահսուվարյան
Աշոտ Մարկոսյան
Աշոտ Փաշինյան
Տիգրան Նազարյան
Մերի Իսկանդարյան
Մարկ Մուսայելյան
Մարի Բեգլարյան
Ռաֆայել Գրիգորյան
Ալիկ Պետրոսյան
Անգելինա Ավետիսյան
Արփի Արաբյան
Էդվին Բալանյան
Էլինա Հովսեփյան
Խաչիկ Իսախանյան
Նատալի Ղալեչյան
Լևոն Սևոյան
Անգելինա Գևորգյան
Դավիթ Ղահրամանյան

3-2 դասարան

Դանիել Ստեփանյան
Արփի Փարադյան

Գալստյան Սոնա
Արմեն Ասոյան

Աբրահամյան Դավիթ

Գոռ Աբրահամյան

Ռուբեն Գալստյան

Աննա Դանիելյան

Լինա Գյոզալյան

Կարապետյան Մարկ

Մարիամ Սահակյան

Պողոսյան Դավիթ

Սիմոնյան Նարեկ

Մինասյան Վիկտորյա

Առուստամյան Վիկտորյա

Նատալի Զաքարյան

Արեգ Ավագյան

Արթուր Եղինյան

Մարիա Կարապետյան

Գալստյան Իռեն

Սանդոյան Իռեն

Թորոսյան ԱլլաԽաչատրյան

ՄարկՄանուկյան ԳագիկԴանիելյան

Մհեր

3-3 դասարան